poniedziałek, 9 stycznia 2017

Przygotowanie dziecka na rodzeństwo...

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie nie tylko dla Nas ale także dla naszych dzieci .
Jak przygotować dziecko do takiej zmiany ?Wiadomo okres ciąży jest już znany, a narodziny to temat otwarty, z jednej strony będzie radość, zaciekawienie ..ale również może  pojawić się bunt i zazdrość.
Nasze podejście rodziców jest tutaj najważniejsze, trzeba odbyć z dzieckiem nie łatwo rozmowę, przygotować jej że w domu pojawi się maluszek i to własnie nim trzeba będzie sie więcej  zajmować.
Pierwsze dziecko musi stanąć w roli starszego rodzeństwa, odpowiedzialne zadanie !
W Naszym domu często rozmawiamy z  Oliwka, o bobasie tłumaczymy jej że będzie Nam pomagać z wielkim zaciekawieniem słucha jak będziemy kąpać, usypiać, karmić dziecko .Dajemy jej możliwość uczestniczenia w naszej wyprawce, zarówno w wyborze imienia, chcemy aby czuła się ważna.
Warto zwrócić uwagę na, zazdrość dziecka ..nie należy jej lekceważyć, możemy wcielić sie w role dziecka i wyobrazić sobie     ...byłam sama a teraz nagle świat staje do góry nogami  .
Plusem w tej sytuacji jest u Nas to ,że w rodzinie posiadamy male dzieci i Oliwka może zobaczyc jak to jest z prawdziwym bobasem !
Czasem wybucha zazdrością jak i złością lecz jest to chwilowe ...
Zabawa w bobasy daje Nam pole do popisu, poprzez zabawę pokazuje jej jak należy obchodzi sie z dzieckiem.
Żartujemy przy zmianie pieluszki, daje jej bobasa do kąpieli myje go wyciera ...nawet karmi! 


Tłumaczymy jej także ze małe dziecko ,nie będzie sie z Nią bawić mówić ani biegać na to będzie musiała poczekać . Nauka dzielenia sie rodzicami to nie łatwa sprawa.
Mamy wielka nadziej, że miłość do rodzeństwa będzie większa niż zazdrość :)


Kołyska,  krzesełko do karmienia 

polecamy serdecznie !


    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz